La demoiselle et le violoncelliste (Mladá dáma a violončelistka)

“La Demoiselle et le Violoncelliste” je francúzsky krátky film režírovaný Jean-François Laguionie v roku 1965. Je to vôbec prvá autorova animácia, ktorá bola vytvorená pre Les Films Paul Grimault. Jean-François Laguionie narodený v roku 1939 je francúzsky animátor, filmový režisér a producent animácie. Laguionie sa pôvodne zaujímal o divadlo, ale neskôr sa naučil techniky animovaného filmu. Jean-François Laguionie potom režíroval niekoľko krátkych filmov, ktoré vyvrcholili dnes už slávnou “La Traversée de l’Atlantique à la rame” (Veslovanie za Atlantikom, 1978). Krátky film “Zlatá palma” vyhral na filmovom festivale v Cannes 1978, na Medzinárodnom festivale animovaných filmov v Ottawe v roku 1978 a cenu César za najlepší animovaný krátky film.

Tento film odporúča Katarína Kerekešová

Je absolventkou animovanej tvorby na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Za svoju stredometrážnu snímku “Pôvod sveta”  získala cenu Igric. V roku 2010 mal na medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest premiéru hudobný animovaný film “Kamene”, ktorý bol následne distribuovaný do kín. Katarína Kerekesová zaň získala Národnú filmovú cenu Slnko v sieti, cenu Igric za animovanú tvorbu a ocenenie Slovenský film roka portálu Kinema.sk.

Najväčší úspech však zaznamenala so seriálom pre deti “Mimi a Líza”, kde pôsobí ako autorka námetu, režisérka, producentka, spoluscenáristka a ilustrátorka. V roku 2017 mal vo vysielaní RTVS premiéru seriál “Websterovci”, kde Katka pôsobí ako producentka, autorka námetu, režisérka a spoluautorka scenárov. Slovenská filmová a televízna akadémia ocenila film série “Websterovci – Ocko hrdina” ako najlepší slovenský animovaný film za rok 2017.

Viac o slovenskej animátorke nájdete na stránke https://fullmoonanimation.com/