My Mom is an Airplane (Moja mama je lietadlo)

Malý chlapec čaká na svoju matku. Pozerá sa na ostatné matky a deti. Všetky sú jedinečné, ale vie, že jeho matka je najlepšia, pretože je lietadlo.

„Moja mama je lietadlo“ je animovaný krátky film ruskej umelkyne Yulia Aronovej (1983). Film sa nesie v očarujúcom, úprimnom tóne a rozpráva o chlapcovi, ktorý je hrdý na svoju matku, ktorá je v skutočnosti fungujúcim lietadlom. Má s ňou dobrodružstvo letiace oblohou a na konci zdieľa, že aj jeho otec je niečím výnimočný. Yulia Aronova sa naučila režírovať animované filmy na Moskovskom inštitúte Gerasimova, kde sa tiež učila aj scenáristiku. Režíruje filmy pomocou tradičných animačných techník i stop-motion. Jej veľa talentov v oblasti grafiky, animácie a ilustrácie jej prinieslo vysoko osobný a ľahko rozpoznateľný štýl. Pravidelne sa venuje scenáristike animovaných filmov.

Martin Smatana, Festival BAB

Tento film odporúča Martin Smatana

Martin Smatana (narodený 1991 v Žiline) je absolventom animácie na Filmovej škole FAMU v Prahe. Jeho debutový film “Rosso Papavero” (2015) mal premiéru na Berlinale 2015, bol uvedený na viac ako 200 filmových festivaloch a získal 15 medzinárodných ocenení.

Martinov posledný film “The Kite” mal premiéru na Berlinale 2019. “The Kite” bol vybraný do semifinále udeľovania Oscarov Akadémie študentov a bol zaradený do Filmovej zbierky MoMA (Museum of Modern Art v New Yorku). The Kite bol uvedený do kín niekoľkých európskych krajín. Doteraz bol film uvedený na viac ako 150 festivaloch a získal 65 medzinárodných ocenení vrátane najlepších detských filmov na festivale v Annecy a najlepších krátkych filmov pre deti na filmovom festivale v Stuttgarte. Martin založil na Slovensku vlastnú filmovú produkčnú spoločnosť Studio Bororo. Momentálne pracuje na novom krátkometrážnom animovanom filme pre deti “Hello Summer”. Okrem toho pracuje na ilustrovanej knižke „Dobrosaurus“ o dobrých správach z celého sveta.

Martinove filmy nájdete na jeho webe https://smatana.com/