Odraz ľudskej mysle (Reflection of ones mind)

Pokiaľ ide o 2D animáciu, tak je Japonsko jednou z krajín, ktorá produkuje niektoré z tých najkrajších animovaných filmov. Okrem hraných filmov a anime sú Japonci tvorcami aj krátkych animovaných filmov. Jeden z najkrajších, ktoré som videl, je nezávislý film „Odraz ľudskej mysle“. Príbeh filmu je o dvoch dievčatách, ktoré sa pohádajú v škole, a hádka vyústi až do bitky.

Po zvyšok filmu sa to jedno dievča snaží druhému vynahradiť. Je to pomerne jednoduchý scenár, ale film je bez dialógov a hrá v ňom pieseň „Clair de Lune“. Klasická hudba je môj najobľúbenejší druh hudby, lebo vďaka nej dokážem cítiť určité emócie. Klasická hudba a animácia môžu pri správnom prevedení spolu vytvoriť niečo výnimočné, a v tomto filme sa to podarilo. Aj keď nevieme, o čom hádka je, tak vďaka hraniu a konaniu postáv cítime, aká je intenzívna. Na tomto filme je pre mňa fascinujúce, že skutočne cítim to, čo cítia postavy, a vytvára sa medzi nami prepojenie. Film na ilustráciu pocitov postáv využíva aj počasie, a to je ďalší spôsob, pomocou ktorého môže medzi divákmi a postavami vzniknúť prepojenie. V neposlednom rade je tento film majstrovským dielom v rozprávaní príbehu, nie sú potrebné žiadne dialógy, iba konanie a výrazy tváre. Možno ide o jednoduché posolstvo, no je odovzdané veľmi dobre a krásne.

Martina Frajštáková, Festival BAB

Tento film odporúča Martina Frajštáková

Vyštudovala Animovanú tvorbu na VŠMU a dnes pracuje ako pedagóg na Katedre animácie. Ako 2D animátorka spolupracovala na niekoľkých krátkych filmoch a projektoch, chvíľu kreslila aj pre seriál Websterovci Katky Kerekešovej. Počas festivalu BAB viedla niekoľké tvorivé dielne so zahraničnými tvorcami  a v roku 2017 bola aj súčasťou poroty pre detské filmy. Špecializuje sa na klasickú 2D animáciu a medzi jej záľuby patrí komiks, popkultúra a japonský animovaný film.