Medzinárodná porota

Carlos Lascano, Festival BAB

Carlos Lascano

porotca

Carlos Lascano

Carlos Lascano (Argentína, 8. jún 1973) je vďaka svojej práci v oblasti animácie známy na celom svete. Jeho filmy Krátky príbeh lásky v stop motion, Odtieň modrej a Legenda o strašiakovi mali viac ako 20 miliónov online videní, boli súčasťou stoviek filmových festivalových výberov a získali ocenenia po celom svete vrátane ceny Goya a dvoch ocenení od Filmovej Akadémie. V roku 2010 napísal, vyrobil a režíroval spot pre Amnesty International k jej 50-temu výročiu, hudbu zložili držiteľ Oskara Hans Zimmer a kandidát na Oskara Lorne Balfe. Jeho krátky film Fialová bol ocenenený na viac ako 160 festivaloch po celom svete a na internetových platformách mal niekoľko miliónov videní. Má osobitý štýl, jeho kombinácia digitálnych nástrojov a skutočných predmetov vniesla do animácie a filmovej tvorby čerstvý, usporiadaný, estetický koncept. Od roku 2009 vedie svoju vlastnú produkčnú spoločnosť Dreamlife Studio, kde tvorí a vyrába reklamy a zákazky pre televíziu.

Rebecca Akkoun, Festival BAB

Rebecca Akoun

porotkyňa

Rebecca Akoun

Rebecca Akoun sa narodila v roku 1985 vo Francúzsku. Ukončila štúdium na Ecole Estienne Superieure des Arts Graphiques v Paríži. V roku 2003 sa presťahovala do Izraela, kde v roku 2011 študovala na Akadémii umenia a dizajnu Bezalel. V rámci výmenného programu absolvovala aj semester na Vysokej škole dizajnu a umenia v Luzern vo Švajčiarsku. Ako animátorka sa podieľala na výrobe niekoľkých animovaných filmov vrátane Uncanny Valley (Čudné údolie) od Paula Wennigera a v roku 2015 vyhrala Cenu za najlepší rakúsky animovaný film. Jej filmy sa premietajú na filmových festivaloch po celom svete a sú určené na distribúciu. Momentálne vo Viedni dokončila nový animovaný film pre deti Shaul a Ivan.

Andrej Kolenčík, Festival BAB

Andrej Kolenčík

porotca

Andrej Kolenčík

Andrej Kolenčík, narodený 3.8. 1984 v Bratislave, je filmový režisér a výtvarník. Venuje sa réžii hraných, animovaných a dokumentárnych filmov a taktiež videoklipom. Ako výtvarník sa zaoberá ilustráciou a dizajnom. Šesť rokov bol programovým riaditeľom festivalu FestAnča, ktorý spoluzaložil. V roku 2014 ho vybrali z viac ako 4000 uchádzačov na podujatie Berlinale Talents. Jeho filmy boli ocenené na viacerých medzinárodných filmových festivaloch (napr. Zlaté Vajce na festivale Emira Kusturicu v Srbsku), ale aj doma (Národná cena Slnko v sieti). Viacero projektov, na ktorých sa autorsky podieľal bolo v roku 2018 nominovaných na Národnú cenu za dizajn. Medzi jeho posledné projekty patrí réžia sci-fi dokumentárnej série pre deti Mohyla o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pre RTVS a medzinárodná grafická kampaň Green Screen, ktorá má za cieľ upriamiť pozornosť filmárov na ekologické nakrúcanie. Od roku 2015 funguje pod vlastnou značkou Admiral Films.
Halka Marčeková, Festival BAB

Halka Marčeková

porotkyňa

Halka Marčeková

Pracuje v RTVS ako dramaturgička programov pre deti a mládež, špecializuje sa na animovanú tvorbu. Viaceré animované programy, ktoré dramaturgovala získali významné ocenenia na svetových festivaloch. ZískalaGrand Prix na Medzinárodnom festivale filmov pre deti v Chicagu za animovaný film Najrýchlejší posol ríše (1999). Jej animovaný seriál Mimi a Líza získal hlavnú cenu za najlepší TV seriál na Medzinárodnom festivale animovaných filmov TOFUZI 2013 v Gruzínsku. Ocenenie Zlatý dinosaurus získala za najlepší TV program na Medzinárodnom festivale animovaných filmov "CICDAF 2013" (China International Cartoon and Digital Art Festival) v Pekingu. Pracovala ako členka viacerých medzinárodných porôt (Visegrad Animation Forum, Prix Italia, Prix Europe, CEEA a iné) Píše knihy pre deti.
Volodymyr Diakiev, Festival BAB

Volodymyr Diakiev

porotca

Volodymyr Diakiev

Volodymyr Diakiev pôsobí ako výkonný riaditeľ Medzinárodného festivalu médií pre deti DYTIATKO, je členom ECFA a zároveň aj členom rady CIFEJ.

Je jedným z členov Národného združenia novinárov na Ukrajine a Euroázijskej akadémie televízie a rádia. Vedie Združenie detského umeleckého vysielania v meste Charkov. Venuje sa scenárom v ukrajinských štúdiách pre deti.

Detská porota

Monika Chomová, Festival BAB

Monika Chomová

detská porotkyňa

Monika Chomová

Monika Chomová má 15 rokov. Študuje na bilingválnom gymnáziu J. Hronca v Bratislave. Niekoľko rokov sa venovala tvorbe animovaného filmu v BIBIANE. Okrem animácie sa vo voľnom čase venuje taktiež tradičnej a digitálnej kresbe. Rada relaxuje pri muzikálovej hudbe a dobrej knihe.
Barbora Valentková, Festival BAB

Barbora Valentková

detská porotkyňa

Barbora Valentková

Barbora Valentková má 14 rokov a študuje na gymnáziu. Vo voľnom čase sa venuje modernej gymnastike a tancu. Ateliér BAB navštevovala od jeho vzniku a spolupracovala na piatich animovaných filmoch.
Paulína Tessa Mrvová, Festival BAB

Paulína Tessa Mrvová

detská porotkyňa

Paulína Tessa Mrvová

Paulína Tess Mrvová má 15 rokov a k umeniu má veľmi pozitívny a blízky vzťah. Najbližší vzťah má k animácii, nakoľko niekoľko rokov chodila do BIBIANY kde spolu s ostatnými tvorcami vytvárala animované filmy. 
Martin Valentko, Festival BAB

Martin Valentko

detský porotca

Martin Valentko

Martin Valentko má 16 rokov a študuje na Škole umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Od tretej triedy chodí na tvorivé dielne do BIBIANY a v budúcnosti by chcel ísť študovať animovanú tvorbu a venovať sa jej profesionálne.
Ema Kissová, Festival BAB

Ema Kissová

detská porotkyňa

Ema Kissová

Ema Kissová má 16 rokov a už od malička inklinovala k umeniu. Dlhú dobu sa venovala tvoreniu filmov spolu s ostatnými deťmi v BIBIANE. Momentálne sa venuje keramike.