Rabbit and Deer (Králik a jeleň)

Priateľstvo Králika a Jeleňa je skúšané novou posadnutosťou Jeleňa, ktorý chce nájsť vzorec pre 3. dimenziu. “Králik a Jeleň” je magisterský film režiséra Pétera Vácza z MOME Anim v Budapešti. Bol uvedený približne na 300 festivaloch v 63 krajinách a získal viac ako 125 ocenení. Péter je oceňovaný režisér animácie z Budapešti, Maďarsko, narodený v roku 1988. Vyštudoval MOME Moholy-Nagy University of Art and Design in Animation so svojimi filmami “Streamschool” a “Rabbit and Deer”, ktoré mu priniesli svetové uznanie a viac ako 125 ocenení na medzinárodných festivaloch (Annecy, Cannes, Nashville, Atlanta …).

Po štúdiu Péter spoluzakladal jednoročnú avantgardnú filmovú skupinu Caravel Collective vo Francúzsku, kde nakrúcal experimentálne filmy. Jeho debutový hraný krátky film “Pillowface” mal medzinárodnú premiéru na prestížnom filmovom festivale vo Varšave v roku 2018. Péter v súčasnosti vyvíja svoju novú 25-minútovú bábkovú animáciu “Noemov strom”, čo je najambicióznejší projekt, na ktorom doteraz pracoval.

Martin Smatana, Festival BAB

Tento film odporúča Martin Smatana

Martin Smatana (narodený 1991 v Žiline) je absolventom animácie na Filmovej škole FAMU v Prahe. Jeho debutový film “Rosso Papavero” (2015) mal premiéru na Berlinale 2015, bol uvedený na viac ako 200 filmových festivaloch a získal 15 medzinárodných ocenení.

Martinov posledný film “The Kite” mal premiéru na Berlinale 2019. “The Kite” bol vybraný do semifinále udeľovania Oscarov Akadémie študentov a bol zaradený do Filmovej zbierky MoMA (Museum of Modern Art v New Yorku). The Kite bol uvedený do kín niekoľkých európskych krajín. Doteraz bol film uvedený na viac ako 150 festivaloch a získal 65 medzinárodných ocenení vrátane najlepších detských filmov na festivale v Annecy a najlepších krátkych filmov pre deti na filmovom festivale v Stuttgarte. Martin založil na Slovensku vlastnú filmovú produkčnú spoločnosť Studio Bororo. Momentálne pracuje na novom krátkometrážnom animovanom filme pre deti “Hello Summer”. Okrem toho pracuje na ilustrovanej knižke „Dobrosaurus“ o dobrých správach z celého sveta.

Martinove filmy nájdete na jeho webe https://smatana.com/

Súvisiace príspevky