Festival BAB – Bienále animácie Bratislava

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti

Bienále animácie Bratislava je medzinárodný festival animovaných filmov pre deti a mládež. Na Slovensku ide o najstarší festival svojho druhu. Bol založený v roku 1985 ako súčasť Bienále ilustrácie Bratislava (BIB). V roku 1991 získal štatút medzinárodného filmového festivalu nielen pre deti a mládež, ale taktiež aj pre dospelého diváka. Z malého festivalu sa postupne stal významnou celosvetovou súťažnou prehliadkou animovaného filmu. Od svojho vzniku festival úzko spolupracuje s organizáciou UNICEF a od roku 2018 je súčasťou organizácie ECFA (Európskej asociácie filmov pre deti). Poslaním festivalu je prezentovať animovanú tvorbu, zároveň však aj svojich divákov vzdelávať, či už prostredníctvom diskusnej platformy – Medzinárodné fórum BAB alebo obsahom, ktorý vzniká za pomoci animátorov z celého Slovenska. Festival BAB tak umožňuje divákom nahliadnuť za oponu tvorby animovaného filmu.

Od roku 2003 sa Festival BAB radí k súťažným festivalom. Na posledný ročník sa prihlásilo vyše 1800 filmov z celého sveta, z ktorých sa do súťaže dostalo viac ako 100 najlepších. O súťažných filmoch rozhoduje porota skúsených a uznávaných osobností animácie, ktorá udeľuje ocenenia vo viacerých kategóriách. Najlepší film je odmenený cenou Viktora Kubala, otca slovenskej animácie. Na festivale sa v minulosti zúčastnili také hviezdy svetovej animácie ako Frédéric Back, Michael Dudok de Wit, Garri Bardin, Caroline Leafová, Co Hoedeman, Piotr Dumala, Michel Ocelot alebo Jan Švankmajer a medzi porotcami nechýbali mená ako Gene Deitch, Aurel Klimt, Sayoko Kinoshita, Jean-Luc Slock alebo Géza M. Tóth.

V roku 2020 sa Festival BAB konal z dôvodu pandemickej situácie prvýkrát online. V spolupráci s RTVS bolo možné odvysielať tie najlepšie filmy aj v televízii a tak festival sledovalo aj napriek nepriaznivým podmienkam viac ako 50 000 divákov. 

Organizátorom festivalu je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti a realizuje sa s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Nad 16. ročníkom Festivalu BAB prevzala  záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.