Obrázky z otázky
Festivalom BAB sa snažíme šíriť povedomie o animovanom filme, no aj o jeho tvorcoch – animátoroch. A keďže sme sa ich chceli veľa povypytovať (no im to ide lepšie so štetcom, než s perom), tak sme sa rozhodli vytvoriť projekt Obrázky z otázky. Chceme Vám ukázať rôznorodosť a jedinečnosť výtvarného štýlu každého zo slovenských animátorov. Obrázky si môžete pozrieť na našom facebooku alebo instagrame.
Ktorí animátori sa zapojili ?
MATEJ MAZÁK
Jeho tajným plánom je objaviť sa v čo najväčšom počte záverečných titulkov, a tak na jeho meno natrafíte medzi animátormi v mnohých slovenských projektoch – napríklad LokalFilmis, Tresky Plesky, Mimi a Líza či Websterovci. Na jeho práce ste však mohli naraziť aj na podujatiach ako Biela Noc či Festival svetla a tieňa, pre ktoré občas pripraví svoje autorské svetelné inštalácie. V roku 2020 spolu s Beou Révayovou vydal komiks pod názvom Malá hviezda, určený pre všetky zvedavé aj bojazlivé deti. Knižku ilustroval a je na ňu patrične hrdý!
MARIÁN VREDÍK
Po kremnickej Šupke absolvoval magisterský stupeň na VŠVU odbor maľba a iné média (prof. K. Kosziba, 2014). Jeden semester stážoval na FAMU kde sa rozvinul jeho záujem o animovaný film. Po škole funguje ako freelancer, venuje sa najmä tvorbe videoklipov, krátkym animáciám, znelkám a spotom. Spolu s manželkou Janou a scenáristkou Renátou Mitašovou vytvorili náučný animovaný seriál pre RTVS „Slovenčina na slovíčko“ (medzi rokmi 2018 – 2020 vzniklo 45 častí). Jeho animácie je možné vidieť aj vo viacerých dokumentoch, najnovšie vo filme Jakuba Julényho KOMÚNA (2020). Mariánova tvorba sa pohybuje v širokom rozmedzí od kreslenej animácie až po experimentovanie s bezpolíčkovou animáciou a found footage. Venuje sa tiež ilustrácií, grafike a VJ – ingu. Pochádza zo Žihľavy a momentálne žije v Pezinku.
MÁRIA KRALOVIČ
Mária Kralovič (rod. Oľhová) (1988) vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici a animáciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala stáž na Escola de superior de theatro e cinema v Lisabone. Okrem vlastných filmov spolupracovala na populárnom detskom televíznom seriáli Mimi a Líza ako animátorka, a tiež pri výrobe niekoľkých animovaných reklamných spotov. Jej film Fifi Fatale bol za rok 2018 nominovaný na ocenenie Slnko v sieti. Okrem animácie sa venuje ilustrácii a dizajnu, kreslí napríklad pre detský časopis Bublina. Je tiež ilustrátorkou komiksu Bežná, zo série Nežný komiks´89.
JOANA KOZZUCH
Režisérka, výtvarníčka a animátorka. Joanna študovala na Akadémii umení v Poznani (PL) a na Sliezkej Univerzite v Katowiciach (PL). Neskôr absolvovala doktorandské štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pôsobí ako pedagóg. Jej filmový debut Fongopolis v roku 2014 vyhral Anča Slovak Award a Slnko v sieti pre najlepší animovaný film. Ďalšia filmografia zahŕňa filmy ako Hra; 39 týždňov, 6 dní; Music Box. V súčasnosti pracuje na novom krátkom animovanom dokumente Bolo raz jedno more…
Viac na webe plackartnyj.com.VERONIKA KOCOURKOVÁ
Veronika Kocourková je filmová režisérka, dizajnérka, ilustrátorka, producentka a spolumajiteľka nezávislej produkčnej spoločnosti Super Film, ktorá sa zameriava na projekty animovaného a vzdelávacieho filmu pre deti a mladé publikum. Po ukončení štúdia na VŠMU v Bratislave začala pracovať ako animátorka na voľnej nohe v rôznych projektoch, napríklad Prvá (2013), televíznom seriáli o Slovenkách, ktoré píšu dejiny a v reklamách. Veronikine jedinečné schopnosti, ktoré získala v rámci svojich raných menších projektov a reklám, jej umožnili stať sa spoluautorkou, režisérkou a dizajnérkou televízneho seriálu Tresky Plesky. Bol to jej režisérsky debut a je to zatiaľ jej najvýraznejší projekt.
OVE PICTURES
Pod značkou Ové Pictures od roku 2010 spoločne tvoria dve autorky, menovite Michaela Čopíková a Veronika Obertová. Vytvárajú a režírujú originálne príbehy, animácie, filmy, hudobné videá, ale aj výstavy a design. Michaela Čopíková vyštudovala animáciu na VŠMU a Veronika Obertová grafiku a vizuálnu komunikáciu na VŠVU. Spoločne vytvárajú animácie, animované filmy, videoklipy, ilustrácie aj motion-design. Medzi ich najúspešnejšie projekty patria napríklad film “Nina”, animácie k dokumentárnemu cyklu “Prvá” alebo motion-design pre Radio_Head Awards.
Pozrite si aj oficiálnu stránku Ove Pictures.
ANDREJ KOLENČÍK
Je filmový režisér, výtvarník a dizajnér. Venuje sa réžii hraných, animovaných a dokumentárnych filmov a taktiež videoklipom, ilustráciám a dizajnom. Šesť rokov pôsobil ako programový riaditeľ festivalu Fest Anča, ktorý spoluzaložil. Jeho filmy boli ocenené na viacerých domácich aj medzinárodných filmových festivaloch (napr. Národná cena Slnko v sieti (Slovensko), Zlaté Vajce na festivale Emira Kusturicu (Srbsko) a jeho projekty boli nominované na Národnú cenu za dizajn. Je jedným z hlavných iniciátorov umeleckej výzvy Reakcia. Od roku 2015 funguje pod vlastnou značkou Admiral Films.
Viac o Andrejovi na jeho webe.
BORIS ŠIMA
Boris sa narodil v Nitre a od roku 1996 študoval na Vyšší odborné škole filmové v Zlíne odbor animovaný film. Od roku 1998 študoval na FTF VŠMU na Katedre animovanej tvorby v Bratislave. V roku 1998 vytvoril zvučku filmového festivalu pre deti a mládež v Plzni.
V jeho filmografii sa nachádza aj ‘’Dnes mám prvé randevú” (2002), “Chyťte ho!” (2008), “Hurá na hrad!” (2010), “39 týždňov, 6 dní” (2017, réžia spolu s Joannou Kozuch). Momentálne spolupracuje ako výtvarník na seriáli Websterovci a spolu s Katarínou Kerekesovou sa podieľal na výtvarnom spracovaní animovaného seriálu Mimi a Líza. V roku 2019 získal Cenu Primátora Hlavného mesta Bratislavy na Bienále Ilustrácií Bratislava.
ONDREJ RUDAVSKÝ
Ondrej Rudavský je slovenský režisér, animátor, fotograf, ilustrátor, grafický dizajnér, maliar, šperkár, sochár a kostýmový výtvarník. V roku 1986 emigroval do USA, kde sa po 13-tich rokoch prežitých vo Washingtone a New Yorku presťahoval do Los Angeles, odkiaľ sa následne vrátil na Slovensko. Pracuje v mnohých médiách: film, animácia, maľba, fotografia, videoinštalácia, digitálne umenie, šperk, socha, hudba a ilustrácia. Vo všetkých týchto médiách cítiť jeho originálny rukopis, ktorým vytvára priestory plné hypnotických, snových a surreálnych svetov. Rudavského diela boli prezentované v mnohých svetových galériách, múzeách, a na filmových festivaloch. Z najúspešnejších sú to: Museum of Modern Art v New Yorku, Bronx Museum of Arts v New Yorku, XLVII La Biennale di Venezia v Taliansku a mnoho ďalších. Jeho umelecké animované videoklipy pre skupiny Los Lobos, Dead Can Dance a Moby získali ocenenia MTV Award, Golden Eagle Award, Monitor Award ako i nomináciu na Grammy.