Obrázky z otázky

Festivalom BAB sa snažíme šíriť povedomie o animovanom filme, no aj o jeho tvorcoch – animátoroch. A keďže sme sa ich chceli veľa povypytovať (no im to ide lepšie so štetcom, než s perom), tak sme sa rozhodli vytvoriť projekt Obrázky z otázky. Chceme Vám ukázať rôznorodosť a jedinečnosť výtvarného štýlu každého zo slovenských animátorov. Obrázky si môžete pozrieť na našom facebooku alebo instagrame.

Ktorí animátori sa zapojili ?

MATEJ MAZÁK

Predošlé
Ďalšie

Jeho tajným plánom je objaviť sa v čo najväčšom počte záverečných titulkov, a tak na jeho meno natrafíte medzi animátormi v mnohých slovenských projektoch – napríklad LokalFilmis, Tresky Plesky, Mimi a Líza či Websterovci. Na jeho práce ste však mohli naraziť aj na podujatiach ako Biela Noc či Festival svetla a tieňa, pre ktoré občas pripraví svoje autorské svetelné inštalácie. V roku 2020 spolu s Beou Révayovou vydal komiks pod názvom Malá hviezda, určený pre všetky zvedavé aj bojazlivé deti. Knižku ilustroval a je na ňu patrične hrdý!

Web Mateja Mazáka

MARIÁN VREDÍK

Predošlé
Ďalšie

Po kremnickej Šupke absolvoval magisterský stupeň na VŠVU odbor maľba a iné média (prof. K. Kosziba, 2014). Jeden semester stážoval na FAMU kde sa rozvinul jeho záujem o animovaný film. Po škole funguje ako freelancer, venuje sa najmä tvorbe videoklipov, krátkym animáciám, znelkám a spotom. Spolu s manželkou Janou a scenáristkou Renátou Mitašovou vytvorili náučný animovaný seriál pre RTVS „Slovenčina na slovíčko“ (medzi rokmi 2018 – 2020 vzniklo 45 častí). Jeho animácie je možné vidieť aj vo viacerých dokumentoch, najnovšie vo filme Jakuba Julényho KOMÚNA (2020).  Mariánova tvorba sa pohybuje v širokom rozmedzí od kreslenej animácie až po experimentovanie s bezpolíčkovou animáciou a found footage. Venuje sa tiež ilustrácií, grafike a VJ – ingu. Pochádza zo Žihľavy a momentálne žije v Pezinku.

Vimeo kanál Mariána Vredíka

MÁRIA KRALOVIČ

Predošlé
Ďalšie

Mária Kralovič (rod. Oľhová) (1988) vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici a animáciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala stáž na Escola de superior de theatro e cinema v Lisabone. Okrem vlastných filmov spolupracovala na populárnom detskom televíznom seriáli Mimi a Líza ako animátorka, a tiež pri výrobe niekoľkých animovaných reklamných spotov. Jej film Fifi Fatale bol za rok 2018 nominovaný na ocenenie Slnko v sieti. Okrem animácie sa venuje ilustrácii a dizajnu, kreslí napríklad pre detský časopis Bublina. Je tiež ilustrátorkou komiksu Bežná, zo série Nežný komiks´89.

JOANA KOZZUCH

Predošlé
Ďalšie

Režisérka, výtvarníčka a animátorka. Joanna študovala na Akadémii umení v Poznani (PL) a na Sliezkej Univerzite v Katowiciach (PL). Neskôr absolvovala doktorandské štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pôsobí ako pedagóg. Jej filmový debut Fongopolis v roku 2014 vyhral Anča Slovak Award a Slnko v sieti pre najlepší animovaný film. Ďalšia filmografia zahŕňa filmy ako Hra; 39 týždňov, 6 dní; Music Box. V súčasnosti pracuje na novom krátkom animovanom dokumente Bolo raz jedno more…

Viac na webe plackartnyj.com.

VERONIKA KOCOURKOVÁ

Veronika Kocourková, Festival BAB
Predošlé
Ďalšie

Veronika Kocourková je filmová režisérka, dizajnérka, ilustrátorka, producentka a spolumajiteľka nezávislej produkčnej spoločnosti Super Film, ktorá sa zameriava na projekty animovaného a vzdelávacieho filmu pre deti a mladé publikum. Po ukončení štúdia na VŠMU v Bratislave začala pracovať ako animátorka na voľnej nohe v rôznych projektoch, napríklad Prvá (2013), televíznom seriáli o Slovenkách, ktoré píšu dejiny a v reklamách. Veronikine jedinečné schopnosti, ktoré získala v rámci svojich raných menších projektov a reklám, jej umožnili stať sa spoluautorkou, režisérkou a dizajnérkou televízneho seriálu Tresky Plesky. Bol to jej režisérsky debut a je to zatiaľ jej najvýraznejší projekt.

Web Veroniky Kocourkovej

OVE PICTURES

Predošlé
Ďalšie

Pod značkou Ové Pictures od roku 2010 spoločne tvoria dve autorky, menovite Michaela Čopíková a Veronika Obertová. Vytvárajú a režírujú originálne príbehy, animácie, filmy, hudobné videá, ale aj výstavy a design. Michaela Čopíková vyštudovala animáciu na VŠMU a Veronika Obertová grafiku a vizuálnu komunikáciu na VŠVU. Spoločne vytvárajú animácie, animované filmy, videoklipy, ilustrácie aj motion-design. Medzi ich najúspešnejšie projekty patria napríklad film “Nina”, animácie k dokumentárnemu cyklu “Prvá” alebo motion-design pre Radio_Head Awards.

Pozrite si aj oficiálnu stránku Ove Pictures.

ANDREJ KOLENČÍK

Predošlé
Ďalšie

Je filmový režisér, výtvarník a dizajnér. Venuje sa réžii hraných, animovaných a dokumentárnych filmov a taktiež videoklipom, ilustráciám a dizajnom. Šesť rokov pôsobil ako programový riaditeľ festivalu Fest Anča, ktorý spoluzaložil. Jeho filmy boli ocenené na viacerých domácich aj medzinárodných filmových festivaloch (napr. Národná cena Slnko v sieti (Slovensko), Zlaté Vajce na festivale Emira Kusturicu (Srbsko) a jeho projekty boli nominované na Národnú cenu za dizajn. Je jedným z hlavných iniciátorov umeleckej výzvy Reakcia. Od roku 2015 funguje pod vlastnou značkou Admiral Films.

Viac o Andrejovi na jeho webe.

BORIS ŠIMA

Predošlé
Ďalšie

Boris sa narodil v Nitre a od roku 1996 študoval na Vyšší odborné škole filmové v Zlíne odbor animovaný film. Od roku 1998 študoval na FTF VŠMU na Katedre animovanej tvorby v Bratislave. V roku 1998 vytvoril zvučku filmového festivalu pre deti a mládež v Plzni.

V jeho filmografii sa nachádza aj ‘’Dnes mám prvé randevú” (2002), “Chyťte ho!” (2008), “Hurá na hrad!” (2010), “39 týždňov, 6 dní” (2017, réžia spolu s Joannou Kozuch). Momentálne spolupracuje ako výtvarník na seriáli Websterovci a spolu s Katarínou Kerekesovou sa podieľal na výtvarnom spracovaní animovaného seriálu Mimi a Líza. V roku 2019 získal Cenu Primátora Hlavného mesta Bratislavy na Bienále Ilustrácií Bratislava.

ONDREJ RUDAVSKÝ

Predošlé
Ďalšie

Ondrej Rudavský je slovenský režisér, animátor, fotograf, ilustrátor, grafický dizajnér, maliar, šperkár, sochár a kostýmový výtvarník. V roku 1986 emigroval do USA, kde sa po 13-tich rokoch prežitých vo Washingtone a New Yorku presťahoval do Los Angeles, odkiaľ sa následne vrátil na Slovensko. Pracuje v mnohých médiách: film, animácia, maľba, fotografia, videoinštalácia, digitálne umenie, šperk, socha, hudba a ilustrácia. Vo všetkých týchto médiách cítiť jeho originálny rukopis, ktorým vytvára priestory plné hypnotických, snových a surreálnych svetov. Rudavského diela boli prezentované v mnohých svetových galériách, múzeách, a na filmových festivaloch. Z najúspešnejších sú to: Museum of Modern Art v New Yorku, Bronx Museum of Arts v New Yorku, XLVII La Biennale di Venezia v Taliansku a mnoho ďalších. Jeho umelecké animované videoklipy pre skupiny Los Lobos, Dead Can Dance a Moby získali ocenenia MTV Award, Golden Eagle Award, Monitor Award ako i nomináciu na Grammy.